Sernik wiedeński

Delikatny sernik smakuje niczym serowa pianka. To jaki w efekcie końcowym uzyskamy smak zależy tylko od nas. Możemy dodać do niego startą skórkę cytryny i sok z połowy cytryny, prawdziwą wanilię, skórkę pomarańczową lub bardziej tradycyjnie rodzynki. Moja wersja to wanilia i skórka cytrynowa jako dodatek smakowy.
Składniki na masę serową:
– 800g zmielonego białego sera
– 8 jajek
– 200g cukru pudru
– 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub ziarna z połowy laski
– starta skórka z 1 cytryny
– 2 łyżki soku z cytryny
– 150g miękkiego masła
– 1 budyń waniliowy
Kruchy spód:
– 100g mąki pszennej
– 100g mąki krupczatki
– 100g masła lub margaryny
– 50g cukru pudru
– 1 żółtko
– 2 łyżki kwaśnej śmietany
Przygotowanie:
Składniki na kruchy spód szybko zagnieć. Najpierw utrzyj masło z cukrem pudrem, żółtkiem i śmietaną. Na końcu dodaj obydwie mąki i zagnieć ciasto. Uformuj kulę, zawiń w folię i schładzaj ok. 30 minut.


Tortownicę o bokach 25 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkuj na grubość ok. 5 mm i wyłóż spód tortownicy. Nakłuj widelcem w kilku miejscach.


Podpiecz spód w rozgrzanym piekarniku do 200°C przez ok. 10 minut.
Masa serowa. Miękkie masło ubij mikserem na puszysta masę, w trakcie ubijania dodaj cukier puder. Gdy masło jest puszyste dodaj kolejno po jednym żółtku (białka odstawiamy w misce), ciągle ubijając. Dodaj do masy: budyń, startą skórkę z cytryny, sok z cytryny i wanilię, następnie dodawaj do masy małymi porcjami ser.


Ubij białka na sztywną pianę i dodaj do masy serowej. Mieszaj drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką. Masę wymieszaj dokładnie, ale delikatnie, aby ciągle pozostała puszysta i lekka (od białek).

Tak wymieszaną masę przełóż na podpieczony, zimny kruchy spód.
Wstaw do nagrzanego piekarnika do 180°C na 20 minut. Po 20 minutach pieczenia, zmniejsz temperaturę do 165-170°C i dopiecz kolejne 40 minut. Gdy sernik jest gotowy, wyłącz piekarnik i zostaw sernik na 5 minut, następnie otwieramy piekarnik i czekamy jeszcze chwilę za nim go wyjmiemy.
Zostaw w blaszce, aby całkowicie ostygł. Najlepiej schłodzić go w lodówce. Podaj posypany cukrem pudrem.


Smacznego!
Uwagi:
Budyń możemy zastąpić 3 łyżkami mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej.
Do sernika można dodać 50g rodzynek i 50g skórki pomarańczowej.

Dodaj komentarz