Kotlet szwajcarski (Cordon bleu) z piersi kurczaka

Choć w oryginalnym przepisie kotlet szwajcarski przygotowuje się na bazie cielęciny, to okazuje się jednak, że równie dobrze smakuje, przyrządzony na bazie drobiu.
Szwajcarski kotlet Cordon bleu nie jest daniem, które może się pochwalić długą historią. Uważa się, że ten niezwykle apetyczny kawałek mięsa, zawdzięczamy szwajcarom, którzy to jako pierwsi opracowali przepis na tę potrawę. W oryginalnej recepturze do przygotowania kotleta szwajcarskiego wykorzystywano delikatne sznycle cielęce, którymi owijało się ser i szynkę. Tak przygotowany kotlet otaczano w panierce i smażono na tłuszczu. To wykwintne danie szybko zyskało popularność. Zaczęto je podawać w różnych zakątkach świata. Ogromną popularnością cieszyło się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Było jednym z najmodniejszych potraw serwowanych w tamtejszych restauracjach. Kotlet po szwajcarsku z szynką i serem był w drugiej połowie XX wieku ulubionym daniem amerykańskich elit biznesu.

Składniki 1 porcja:
– 100g pierś z kurczaka
– 1 plaster szynki
– 1 łyżka sera żółtego tartego
– sól, pieprz
– jajko, mąka do obtaczania i bułka tarta
Pierś z kurczaka przekrój na pół wzdłuż, ale nie do końca.
Mięso przeznaczone na kotlet rozbij tak cienko, jak to tylko możliwe (użyj foli spożywczej przy rozbijaniu). Odpowiednio przygotowany płat mięsa przykryj plastrem szynki oraz utartym serem. Kotlet złóż na pół i formuj na kształt pieroga, mocno dociskając jego brzegi. Obtocz go w mące, a następnie w rozmąconym jajku i bułce tartej. Kotlet po szwajcarsku z szynką i serem smaż na głębokim oleju do momentu, aż uzyska apetyczny, złoty kolor. Podawany z ugotowanymi ziemniakami i ulubionymi warzywami jest przepysznym daniem obiadowym.


Smacznego!

Dodaj komentarz