Najlepsza francuska bagietka domowym sposobem

Najlepsza domowa bagietka francuska. Niestety muszę Cię zmartwić, ale bagietka w domu zawsze będzie się lekko różnić od tych z piekarni. W końcu po kilku próbach dopasowałam pieczenie bagietek tak aby miały chrupiącą skórką i miękki środek. Udało się, prawdziwa francuska bułka wyjechała prosto z polskiego piekarnika. Bagietki są dość łatwe w przygotowaniu, dobrze mieć specjalną formę do pieczenia ale można sobie poradzić i bez niej. Znakomite, domowe pieczywo do upieczenia w weekend albo wolny dzień.
W tym przepisie i wykonaniu starałam się wydobyć z niej jak najwięcej smaku, puszystości i chrupkości.

Bagietki pszenne – Składniki:
– 500 g mąki pszennej tortowej (u mnie typ 450)
– 4g drożdży instant
– 1 łyżeczka cukru
– 2 płaskie łyżeczki soli
– 300 ml wody
dodatkowo:
– papier do pieczenia
– forma z rynienkami do pieczenia bagietek
Wykonanie;
Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy drożdże suche ( ze świeżych wcześniej wykonać zaczyn ), sól, cukier i wodę. Wyrabiamy dłońmi lub mikserem z tzw. hakiem przez ok. 7 min. Gotowe ciasto powinno być jednolite i gładkie. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1-1,5 godz. Wyrośnięte ciasto dzielimy na trzy części. Każdy kawałek lekko rozciągamy dłońmi. Boki ciasta nakładamy jeden na drugi. Zlepiamy środek i końce ciasta. Rolujemy ciasto na długość blaszki ( u mnie 38 cm ). Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Jeżeli nie mamy specjalnej blaszki do bagietek możemy zrobić to tak – pomiędzy bagietkami tworzymy z papieru coś na kształt foremki, aby trzymały kształt. Kładziemy je w dosyć dużych odstępach i papier pomiędzy ściągamy do góry. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 min. do wyrośnięcia. Po tym czasie nacinamy ostrym nożem. Po kilkukrotnym wypróbowaniu wybrałam najlepszy sposób pieczenia który zadowala moje podniebienie, są miękkie, puszyste i nie za mocno spieczone. Nagrzewam piekarnik do 230 stopni z opcją pary ( i znowu jak nie mamy takiej opcji wystarczy na dno piekarnika włożyć żaroodporne naczynie wypełnione do połowy wodą). Piekę przez 10-12 min. Po tym czasie zmniejszam do 200 stopni i wydłużam czas jeszcze o 7 minut. Studzimy w formie przez 10 min. Gotowe.
Smacznego.

JAK ZACHOWAĆ ŚWIEŻOŚĆ BAGIETKI:
Najlepszym sposobem, aby bagietka była świeża jest jej zamrożenie zaraz po upieczeniu i ostudzeniu. Owijamy w folię aluminiową, wkładamy do zamrażarki. Jeśli chcesz szybko cieszyć się świeża bagietką wystarczy wrzucić ja w folii na 10-15 min do piekarnika rozgrzanego do 180 C. Po tym czasie zdjąć folię i dopiekać jeszcze 5 min, aby uzyskać chrupiącą skórkę. Gotowe i w parę chwil możemy cieszyć się świeżym pieczywem w domu.

Zdrowa żywność - zobacz ceny

2 thoughts on “Najlepsza francuska bagietka domowym sposobem”

Dodaj komentarz