Piernik tradycyjny

Słowo piernik wywodzi się ze staropolskiego określenia przyprawy korzennej, czyli pieprznej, zwanej pierna, którą dodawano do ciasta z mąki i miodu.
Pachnące miodem, złociste ciasto piernikowe o korzennym aromacie to nieodzowny element polskiego Bożego Narodzenia oraz niepowtarzalnej, świątecznej atmosfery. Tradycyjny piernik można udekorować czekoladową polewą i kolorową posypką. Dla łasuchów dobrym sposobem jest przecięcie ciasta na pół wzdłuż i posmarowanie marmoladą lub innym dżemem. Moja rodzina uwielbia pierniki zwłaszcza przed świętami, ten aromat wypełniający cały dom, zapach choinki – po prostu magia. Polecam super prosty przepis na przepyszny piernik!
Składniki:
– 2 jajka
– 100g miękkiego masła
– 3/4 szk. cukru
– 100g miodu
– 1 łyżka zimnej wody
– 1/2 szk.kwaśnej śmietany 18%
– 1,5 szk. mąki pszennej
– 1 płaska łyżeczka sody
– 1 łyżka kakao
– 1 opakowanie przyprawy do piernika (możemy przygotować sami)
Białka oddziel od żółtek. Masło ucieraj z cukrem, dodaj żółtka, miód, zimną wodę, kwaśną śmietanę, przesianą mąkę pszenną, sodę, kakao i przyprawę korzenną. ucierając doprowadź do jednolitej, gładkiej masy. Z dwóch białek ubij pianę i delikatnie wymieszaj z ciastem. Ciasto przełóż do podłużnej formy ok. 25cm – wcześniej wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką. Piekarnik nagrzej do 170 stopni i piecz przez ok. 60 minut. Ostudzony piernik polej rozpuszczoną czekoladą.

Smacznego.

Dodaj komentarz