Opieńki w zalewie octowej

Za oknem piękna jesień, wybieramy się więc do lasu na grzybki. Zaopatrzeni w koszyk, nożyk, dobry humor, szukamy ulubionych grzybów. Tym razem udajemy się do starszych lasów w poszukiwaniu opieniek.

Opieńki, a tak naprawdę to opieńka miodowa, to pospolity gatunek grzyba, który można znaleźć praktycznie na całym świecie. Najczęściej można je spotkać jesienią, kiedy temperatury są dużo niższe, a wilgotność w lesie wzrasta. Nie rosną bezpośrednio w ziemi – znacznie bardziej wolą rosnąć na drewnie: korzeniach, gałęziach, pniach (stąd ich nazwa). Są bardzo ciekawe w smaku – są lekko cierpkie, a ich zapach przywodzi na myśl sery pleśniowe (camembert). Są dość twarde, z tego powodu najczęściej zjada się kapelusze młodych grzybów. Trzonki są znacznie bardziej łykowate i nie tak smaczne jak pozostała część grzyba.
Choć grzyby te cudownie smakują i pachną, lepiej ich nie jeść na surowo. Wykazują bowiem właściwości trujące, z tego też powodu trzeba wiedzieć, jak właściwie się obejść z tymi grzybami. O ile pozostałe grzyby wystarczy tylko przed gotowaniem umyć i pokroić, tak tutaj musimy się nieco bardziej uzbroić w cierpliwość. Przede wszystkim warto odciąć trzonki i je wyrzucić. Następnie grzyby wrzucamy do wody i gotujemy (od momentu zagotowania) około 5-7 minut. Po tym czasie wywar odlewamy a same opieńki płuczemy pod zimną wodą. Dopiero teraz grzyb nadaje się do dalszej obróbki – czy to do dalszego gotowania w wodzie, czy też smażenia lub pieczenia. Opieńka to aromatyczny dodatek do wielu dań i sosów.
Świetnie sprawdza się w zalewie octowej jako zapasy na zimę.
Składniki:
– świeże opieńki
– woda i sól ( na 1 litr wody-łyżka soli)
Zalewa:
– 6 szklanek wody
– 1 szklanka octu
– 1/2 szklanki cukru
– 1 łyżka soli
– mała marchew pokrojona w talarki
– 1 cebula pokrojona w talarki
– 2 liście laurowe
– 4 ziela angielskie
Opieńki dokładnie płuczemy, zmieniając 2-3 razy wodę. Wkładamy do garnka z zimną wodą, dodajemy sól (na 1 litr wody-łyżka soli) i od momentu zagotowania, gotujemy ok. 10 minut. Zbieramy powstałą pianę. Następnie wylewamy wodę, opieńki wrzucamy do miski z zimną wodą a następnie przekładamy na sitko. Garnek płuczemy, nalewamy z powrotem wody i wrzucamy opieńki, solimy, gotujemy ok. 20 minut. Ugotowane przekładamy do zimnej wody i przelewamy na sito.
W czasie zabawy z gotowaniem opieniek, przygotowujemy zalewę. Oprócz octu i cebuli, pozostałe składniki łączymy i gotujemy ok 10-15 minut. Pod koniec wlewamy ocet i wrzucamy cebulę.
Do wyparzonych słoików wkładamy plaster cebuli i marchew, uzupełniamy opieńkami, zalewamy zalewą i zakręcamy.
Pasteryzujemy w garnku wyłożonym ściereczką i zalanym wodą do 3/4 wysokości słoików przez 20 minut od momentu zagotowania wody.
Smacznego.

Dodaj komentarz