Domowy chleb pszenno-żytni na drożdżach

Często na śniadanie marzymy o świeżym pieczywie, najlepiej jak będzie jeszcze ciepłe. Odkąd spróbowałam domowego wypieku, nie muszę już biegać rano do piekarni. Najlepszy domowy chleb jest na zakwasie, ale jak nie mamy, możemy zrobić na drożdżach. Wystarczy zaopatrzyć się tylko w różne mąki, ziarna i do dzieła, możemy wypiekać jaki nam się podoba np: ze słonecznikiem, dynią, graham i wiele różnych gatunków pieczywa. Jedna uwaga – jeżeli zamawiacie więcej mąki należy ją bezwzględnie przesypać do szczelnych słoi, dłuższe przechowywanie w workach czy torbach naraża nas na mole spożywcze. Specyficznym znakiem opanowania kuchni przez mole – poza oczywistym lataniem dorosłych owadów – są delikatne pajęczynki oraz wspinające się w kierunku sufitu białe larwy. Jeżeli więc Twoja mąka trzyma przy ściance słoika taka pajęczynka, oznacza to, że słoik opanowały mole.
Wracając do pieczywa, podzielę się moim sposobem wyrabiania i pieczenia chleba pszenno-żytniego na drożdżach.
Składniki:
– 1/2kg mąki żytniej typ 720
– 1/2kg mąki pszennej typ 550
– drożdże instant 7g
– 2 płaskie łyżki soli
– 850ml ciepłej wody
Mąkę pszenną i żytnią przesiewamy. Wsypujemy do pojemnika miksera, dodajemy sól, drożdże, chwilę mieszamy na wolnych obrotach. Następnie dodajemy stopniowo ciepłą wodę, ciągle mieszamy na wolnych obrotach do połączenia składników. Teraz zwiększamy na najwyższe obroty i miksujemy 6 minut. Tak przygotowane ciasto zostawiamy na pół godziny do wyrośnięcia.
2 foremki keksówki o wymiarach 30 x 11 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wymieszane ciasto podzielić na pół. Ciasto uformować i umieścić w foremkach; powinno wypełnić obie foremki do połowy ich wysokości. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Jeżeli dysponujemy piekarnikiem z opcją „wyrastanie ciasta” wkładamy chleb aby wyrosło w piekarniku.
Wyrośnięte ciast (podwojenie objętości) pieczemy w nagrzanym piekarniku do 230 stopni przez 10 minut (grzałka góra-dół), a następnie zmniejszamy temperaturę do 210 stopni ( grzałka dola) i pieczemy przez 30 minut. Po upieczeniu od razu wyjmujemy z piekarnika, wyjmujemy z blaszek i zostawiamy do wystudzenia.
Smacznego.
Porada:
Jeżeli chcemy mieć piękną, błyszczącą skórkę, należy zagotować ok 100ml wody i dodać do niej rozrobioną łyżeczkę mączki ziemniaczanej. Po uzyskaniu luźnego kisielu, 2-3 minuty przed końcem pieczenia posmarować chleb (można użyć pędzelka do ciast).

Dodaj komentarz