Gulasz angielski domowy w słoiku

Gulasz angielski to potrawa lubiana nie tylko przez Anglików – coraz większą popularność zyskuje też wśród Polaków. Jest on bowiem łatwą i szybką propozycją smacznego posiłku, dodatkowo dzięki odpowiedniej konserwacji oraz szczelnemu zamknięciu zachowuje świeżość na długi czas.
Składa się ona głównie z chudego mięsa z dużą zawartością szynki. Całość doprawiona jest gamą naturalnych przypraw, które idealnie podkreślają i wydobywają smak mięsa.
Gulasz Angielski w puszce – dawniej dla wielu z nas był rarytasem smakowym, do dziś cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy na wycieczki w teren jako dodatek do kanapek. Wersja którą przedstawiam jest w słoikach – potrójnie pasteryzowana – bardzo trwała.
Gulasz angielskiSkładniki:
– 1 kg szynki
– 1/2 kg boczku
– 1/2 kg mięsa z golonki
– 30g soli (lub 15 g soli i 15g peklosoli – mięso będzie bardziej czerwone)
– 1 łyżka lubczyku
– 1 łyżka majeranku
– szczypta gałki muszkatołowej
– 1 łyżeczka mielonego pieprzu
– 1 łyżeczka żelatyny – galaretka będzie bardziej sztywna (jeżeli dajemy mięso z golonki możemy pominąć żelatynę)
Do peklowania:
– 3 liście laurowe
– 10 ziaren ziela angielskiego
– 2 ząbki czosnku
Wykonanie:
Mięso kroimy na mniejsze kawałki, z golonki wycinamy tylko chude mięso, również kroimy na kawałki ok. 2 cm, następnie peklujemy na sucho w peklosoli i soli lub samej soli. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, czosnek, mieszamy, układamy do naczynia z kamionki lub słoika szklanego. Wstawiamy do lodówki, peklujemy 3 do 5 doby.
Do miski wkładamy chude kawałki szynki i golonki. Boczek mielimy na sitku 8 mm. Całość mieszamy dodajemy pozostałe przyprawy: lubczyk, majeranek, szczyptę gałki muszkatołowej, pieprz. Po dokładnym wymieszaniu mięsa z przyprawami dodajemy żelatynę. Mięsem napełniamy słoiki do 90%. Dno garnka wykładamy ściereczką. Słoiki władamy do płaskiego garnka, nalewamy zimnej wody do ¾ wysokości słoików. Pasteryzujemy.
Pierwsza pasteryzacja jeżeli użyłeś słoików: 210 ml – czas 1 pasteryzacji 60 minut, temperatura 80-85 st C. Przykładowe czasy dla większych pojemności – 0,5 l – 90 minut a 1 l – 120 minut.
Przerwy pomiędzy pasteryzacjami – 24 h.
Dla moich słoiczków (210ml) 2 i 3 pasteryzacja 80 st – 40 do 60 minut.
Przed pierwszą pasteryzacją słoiki zakręcam szczelnie, ale lekko, by rozgrzane powietrze, mogło znaleźć ujście, ale dokręcam jen natychmiast po wyjęciu, stawiam na pokrywkach. Po drugiej i 3 pasteryzacji – stawiam normalnie.

Przechowujemy w chłodnym miejscu lub lodówce.
Smacznego.

Dodaj komentarz