Koper – co zrobić aby cieszyć się nim zimą

Koper znany był jako zioło lecznicze już starożytnym Grekom i Rzymianom – żołnierze przykładali spalone nasiona do swoich ran, przyspieszając ich gojenie. Średniowieczna Europa nie nadążała z uprawą kopru – wykorzystywany był do eliksirów miłosnych, na klątwy i do ochrony przed czarami. Przesunięcie woreczka z koprem nad sercem uznawano za skuteczną ochronę przed wszelakimi klątwami.
Koper, jak większość roślin, wykorzystuje się do marynowania. W tej postaci obecny jest w Północnej Ameryce, a także w Europie, gdzie jako składnik kapusty kiszonej, ogórków kiszonych, pikli i różnego rodzaju octów znany jest od wieków. Jest szczególnie popularny w Rosji i w Skandynawii, gdzie używany jest jako składnik court-bouillon oraz sosów do ryb, a także jako przyprawa do łososia marynowanego, zapiekanek, zup.
Świeże posiekane liście kopru często wykorzystuje się jako dodatek do pstrąga i łososia, krewetek, jajek, zielonej fasoli, kalafiora, buraków, zup oraz serka wiejskiego i ziemniaków, w szczególności pasuje do ziemniaków młodych.
Koperek to jedno z ziół, które często spotyka się w polskich kuchniach. Trudno wyobrazić sobie młode ziemniaki lub pieczoną rybę bez jego dodatku. Co jednak, gdy kupiliście go zbyt dużo i macie niewiele pomysłów na to, co można z niego przygotować, klasyczną metodą jest oczywiście ususzenie lub zamrożenie. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu otwierał pudełko lodów tylko po to, żeby w środku zobaczyć mrożony koper.
Oto kilka sposobów przechowywania świeżego koperku.
Koperek, jak wiele innych ziół, jest bardzo delikatny. Wystarczy krótki czas bez dostępu do wody, a staje się wątły. Jak go przechowywać, aby można było z niego korzystać jeszcze przez kilka dni?

I. Mrożenie kopru.
Umyty i osuszony koperek obrywamy z łodyg, odrzucamy nadpsute gałązki. Drobno kroimy. Wkładamy do plastikowego pojemnika. Zamrażany w ten sposób koperek powinien mieć jak najmniej wilgoci (dobrze osuszony), a z pojemnika w który go zamrażamy trzeba usunąć maksimum powietrza.

II. Przechowanie w lodówce
Zioło lepiej zachowa swój kształt i smak, jeśli włożycie koper do słoiczka z wodą, przykryjecie woreczkiem foliowym i wstawicie je do lodówki. To ważne szczególnie w przypadku gorącego lata. Dobrze, by korzenie i część łodyg były zamoczone, ale nie trzeba zalewać wodą całego słoiczka.

III. Jak przyrządzić smaczny kiszony koper.
Składniki: 3 pęczki kopru, 3 łyżki soli
Sposób przygotowania: Koper drobno posiekać, wymieszać z solą. Włożyć do słoiczków, ubić. Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
IV. Suszenie kopru
Pod wieloma względami sukces suszenia zależy od odpowiednio przygotowanych surowców. Koper należy odciąć po porannej rosie w suchą pogodę, w przeciwnym razie podczas suszenia koper stanie się czarny lub całkowicie gnije. Dotykamy, usuwając uszkodzone i żółte gałązki. Wytnij korzenie. Dokładnie spłucz zimną wodą. Daj dodatkową wodę do odpływu.
Koper można suszyć zarówno na ziemi, jak i na gałązkach, podczas gdy liście i łodygi suszy się oddzielnie od siebie.
Suszenie posiekanego kopru
Umieszczamy cienką warstwę kopru przygotowanego do suszenia na arkuszach białego papieru (nie zaleca się suszenia kopru na gazetach, ponieważ nie tylko utraci on swój smak i nie uzyska pięknego koloru, ale może być również niebezpieczny dla zdrowia). Suszyć w ciemnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu przez 3-5 dni.
Suszenie kopru z gałązkami
Po przejściu i umyciu kopru zbieramy je w małe pęczki, zawiązujemy sznurkiem. Zawieś koperek na końcu wiązki w wentylowanym pomieszczeniu z dala od światła słonecznego. Przy dobrej pogodzie koper powinien być gotowy za kilka dni.
Jak ustalić, że koper jest gotowy
Weź gałązkę suszonego kopru i spróbuj zmielić go na proszek. Czy to się udało? Świetnie, koperek gotowy!
Jak przechowywać suszony koper
Zmiel suszony koper, nie przesadzaj, w przeciwnym razie przyprawa straci dobrą część olejków eterycznych, a zatem nie będzie tak pachnąca i przydatna. Złóż warzywa do szczelnie zamkniętego słoika. Przechowuj w ciemnym chłodnym pomieszczeniu. Nieprzezroczysta torba na kawę zapinana na suwak nadaje się również do przechowywania suchego kopru.
V. Wysiew do doniczek
Aby mieć świeży koperek całą zimę, partiami wysiewać do doniczek.

Dodaj komentarz