Domowa nalewka z mniszka lekarskiego. Przygotuj broń na wirusy!

Nalewka z mniszka lekarskiego to dość popularny preparat leczniczy, chętnie wykorzystywany w domowych recepturach medycyny naturalnej.
Mniszek lekarski:
Mniszek lekarski jest rośliną pełną witamin, minerałów oraz licznych składników odżywczych. Konkretnie w jego składzie znajduje się:
-Witamina A
-Witaminy grupy B
-Witamina C
-Witamina D
-Potas
-Magnez
-Krzem
-Żelazo
-Przeciwutleniacze
-Asparagina
– Inulina
Cała gama związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym.
Najczęściej wykorzystuje się mniszek lekarski do wspomagania leczenia wątroby, woreczka żółciowego i innych elementów układu pokarmowego i układu moczowego. Mniszek pospolity wpływa pozytywnie na nerki oraz pęcherz. Przynosi ulgę przy leczeniu reumatyzmu, a także wspomaga leczenie chorób skóry. Można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, wykonując specjalne okłady.
Jednym słowem do dzieła Kochani.
Potrzebujemy:
– ok. 150 kwiatów mniszka lekarskiego
– 2 szk. spirytusu 70% max 75%
– 1 szklanka wody
– łyżka miodu rozpuszczona w szklance wody
Opcjonalnie: 2-3 plasterki cytryny
Zbieramy tylko kwiatki mniszka lekarskiego, najlepiej przed południem w słoneczny dzień.
Kwiaty, zaraz po zebraniu rozkładamy na jakiejś białej powierzchni (np. tacy wyłożonej ręcznikiem papierowym). To podziała na różne drobne żyjątka mieszkające między płatkami, chętniej wyjdą na zewnątrz, a my będziemy mogli się cieszyć nalewką bez dodatku mięsnego. Nie powinniśmy kwiatów płukać, ponieważ wtedy stracą pyłek, a o niego między innymi w tym przepisie chodzi. Teraz musimy pozbyć się części zielonej – szypułek, wyskubujemy same płatki kwiatowe.
Płatki przekładamy do butelki (najlepiej ciemnej) lub słoika, zalewamy szklanką wody i spirytusem (uzyskamy 60-70 procentowy alkohol). Odstawiamy minimum na tydzień, maksymalnie do trzech w ciemne miejsce, czasami zamieszać.
Zlewamy nalewkę, płatki odcisnąć, dodać wodę z miodem. Przelewamy do butelki, odstawiamy do klarowania a następnie możemy przelać do mniejszych butelek.
Na zdrowie!

Dodaj komentarz