Jasnota biała jest to bylina uważana za chwast, często jest mylona z pokrzywą. Jej pokrój i kształt liści jest bardzo zbliżony do pokrzywy, dlatego nazywana bywa pokrzywą białą. Jednak roślina ta nie parzy i posiada szerokie właściwości lecznicze, na które warto zwrócić uwagę.
Można ją spotkać na skrajach dróg, ugorach czy na łąkach. Jasnota biała (lamium album) występuje naturalnie w Europie i Azji, gdzie traktowana jest jako chwast. W Polsce występuje na całym niżu, a także w niższych partiach górskich.
Ta pokrzywa z białymi kwiatami jest rośliną synantropijną, co oznacza, że towarzyszy człowiekowi i zasiedla miejsca w pobliżu osiedli mieszkalnych, domów i innych budowli stworzonych przez człowieka. Roślina wykazuje szereg pozytywnych działań na ludzki organizm (wewnętrznych i zewnętrznych).
Najbardziej wartościową częścią rośliny jest kwiat jasnoty białej, który zbiera się podczas suchej i słonecznej pogody. Musi być on również w pełni rozwinięty. Poddaje się go suszeniu w temperaturze około 40 stopni. Trzeba pamiętać, że na susz kwiatowy zbiera się tylko korony kwiatów.
Jasnota biała zawiera w swoim składzie sole mineralne, glukozyd, cukrowce, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, a także karoten. Dzięki tym wielu składnikom kwiat jasnoty białej znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie ludowym i w medycynie.
Wykazuje działanie przeciwzapalne. Posiada zdolności regenerujące uszkodzony nabłonek. Działa hamująco na mikro krwawienia z naczyń. Ma również działanie wykrztuśne, moczopędne i dezynfekujące.
Od wieków stosowana jest w leczeniu chorób kobiecych, takich jak upławy, zapalenie pochwy lub szyjki macicy. Także w schorzeniach odbytu oraz do irygacji u kobiet. W postaci okładów na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany. Poza tym jasnota stosowana wewnętrznie reguluje przemianę materii i usuwa szkodliwe produkty po przemianie.
Kwiat jasnoty białej i preparaty wytwarzane na jego bazie wykazują pozytywne właściwości w stanach zapalnych układu oddechowego. Dobrze sprawdza się w zapaleniach oskrzeli lub nieżycie gardła. Kwiat jasnoty białej zwiększa ilość wydzielanego śluzu i rozrzedza go. Ułatwia tym samym oczyszczanie oskrzeli.
Napar posłodzony miodem lipowym bądź sokiem malinowym złagodzi przebieg przeziębienia i grypy.
Napar ze świeżych lub suszonych kwiatów, zaleca się picie kilka razy dziennie przy przeziębieniu, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i płuc.
Jasnota biała to ziele, które można zastosować do leczenia wielu dolegliwości. Skuteczna, bez działań niepożądanych, bezpieczna, praktycznie dla każdego.
Warto się o tym przekonać.