Pizza z arbuza to pomysł na deser szybki i zdecydowanie orzeźwiający.
Wystarczy pokroić arbuza, posmarować serkiem, położyć ulubione owoce i cieszyć się smakiem. Pamiętajcie, wybierzcie dojrzały arbuz który jest soczysty, smaczny i orzeźwiający.
Arbuz w ponad 90 procentach składa się z wody, doskonale gasi pragnienie i ma działanie moczopędne. Do jadłospisu powinny włączyć go osoby dbające o linię i zdrowie.
Skąd jednak mieć pewność, że owoc, który wybieramy, jest dojrzały, świeży i zawiera prozdrowotne składniki?
– Arbuzy sprzedawane w całości w pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć. Sprawdźmy, czy nie ma wgnieceń. Świeży arbuz będzie ciemnozielony, twardy i jędrny na całej długości, bez uszkodzeń.
– Zrób test dźwięku. Jeśli arbuz jest dojrzały, po stuknięciu w niego palcami usłyszysz „dudniący” dźwięk, niczym z bębenka.
– Idealny arbuz powinien być dość ciężki, ponieważ składa się głównie z wody. Zbyt lekkie owoce odłóż, bo mogą okazać się niedojrzałe.
– W przypadku przekrojonych arbuzów upewnij się, czy pestki są czarne. Miąższ nie powinien być też suchy. Wybieraj egzemplarze soczyste i wyglądające okazale.
Pomysłów na wykorzystanie arbuza w kuchni jest sporo. Można go pokroić w plastry i zjeść, świetny będzie również jako dodatek do deseru, składnik orzeźwiającego musu czy drinka. Arbuz pokrojony w niewielkie kawałki nada się do koreczków lub sałatki.
Jednym z pomysłów jest pizza z arbuza
Składniki:
– arbuz dojrzały
– serek waniliowy 150g
– brzoskwinie w syropie
– 2 łyżki płatków owsianych
– 2 łyżki pestek dyni
– 1 łyżka płatki migdałów
– 1 łyżka posiekanych orzechów
– 2 łyżki miodu
Zaczynamy od prażenia płatków owsianych, pestek dyni, migdałów i orzechów.
Aby prawidłowo przeprowadzić proces prażenia, należy pamiętać o kilku ważnych elementach, co zapewni nam otrzymanie zdrowego produktu bez zbędnych strat na wartości odżywczej. Zaczynamy od porządnego nagrzania patelni lub garnka. To bardzo ważny element, gdyż im lepiej nagrzana patelnia tym krócej będziemy prażyć nasiona, a co za tym idzie mniej składników odżywczych utracimy. Prażenie odbywa się bez udziału tłuszczu, dlatego na gorącą patelnie wysypujemy płatki owsiane, pestki dyni, orzechy, migdały i lekko poruszając naczyniem, czekamy do momentu, aż wyczujemy charakterystyczny zapach lekko przypieczonych pestek. To właśnie moment, gdy proces powinien zostać zakończony. Gotowe nasiona powinny mieć prawie niezmieniony kolor w stosunku do produktu wyjściowego, ale charakteryzować się specyficznym, przyjemnym zapachem i aromatem. Teraz wystarczy wlać miód, wszystko razem wymieszać, zdjąć patelnię z palnika, zawartość wysypać na papier do pieczenia, zostawić do wystudzenia.
Kolejnym etapem jest przygotowanie serka z brzoskwiniami. Do naczynia przełożyć serek, wrzucić 3 połówki brzoskwiń odsączonych z soku i zblendować.
Arbuza myjemy. Kroimy w grubsze plastry, a następnie kroimy na trójkąty. Nie rozsuwamy trójkątów, rozprowadzamy zblendowany serek z brzoskwiniami, kładziemy cząstki brzoskwiń i kruszymy na kawałki prażone ziarna z miodem.
Smacznego.