Rodzaje sushi – warto wiedzieć

Sushi to tradycyjna japońska potrawa składająca się z marynowanego ryżu połączonego z innymi składnikami, takimi jak marynowane ryby, surowe lub gotowane skorupiaki lub warzywa.
W domowych warunkach najczęściej przygotowywane są z przetworzonych ryb, skorupiaków, świeżych i gotowanych warzyw, owoców.
Mamy następujące rodzaje sushi:

Nigiri
Nigiri to najstarsza forma sushi i najbardziej lubiana przez znawców i smakoszy sushi. Jest to uformowany, owalny kawałek ryżu z odrobiną wasabi, na wierzchu którego znajduje się np. surowa ryba, omlet japoński lub awokado. Nazwa nigiri pochodzi od słowa nigiru, co oznacza ściskać, ugniatać.
Hosomaki
Hosomaki są to cienkie rolki z niewielką ilością ryżu i dodatkiem tylko jednego składnika. Najczęściej są to różnego rodzaju ryby bądź warzywa. Nazwa hosomaki pochodzi od przymiotnika hosoi oznaczającego cienki, chudy. Rolka sushi po zwinięciu krojona jest na sześć kawałków.
Futomaki
Futomaki są to grube rolki z minimum czterema składnikami – od ryb i owoców morza po świeże warzywa. Nazwa pochodzi od przymiotnika futoi, oznaczającego gruby, tłusty. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów sushi.
Uramaki
Uramaki są to rolki zawijane odwrotnie, czyli z ryżem na zewnątrz i glonami nori wewnątrz. Zewnętrzna warstwa ryżu często posypana jest sezamem. Ura, po japońsku oznacza odwrotnie, a maki – rolować. Wymyślone zostały na rynek amerykański. Ich bardziej potoczna nazwa to california maki. Doskonałe na catering.
Kaburamaki
Kaburamaki, to nic innego jak uramaki dodatkowo obłożone rybą lub warzywami. Wyglądają niezwykle atrakcyjnie i smakują świetnie, bo ryba jest i wewnątrz i na zewnątrz rolki.
Gunkan
Gunkan to odmiana nigiri, rodzaj „łódeczki” z ryżu, owiniętego najczęściej nori, wypełnionej rozmaitym farszem, np.: rybią ikrą czy posiekanymi rybami. Gunkan po japońsku oznacza statek wojenny.
Gunkan date
Gunkan date to odmiana nigiri, rodzaj „łódeczki” z ryżu owiniętego tamago (omlet japoński), wypełnionej farszem. Gunkan po japońsku oznacza statek wojenny.
Oyakomaki
Oyakomaki to kulki ryżu owinięte płatkiem surowej ryby wypełnionej farszem, np.: jajkiem przepiórczym bądź ikrą z łososia. Przepyszny skondensowany smak sushi.
Date
Date to rolki sushi zwijane nie w nori, a w omlet japoński. W środku takiej rolki, oprócz ryżu znajdują się takie składniki jak: ryby, warzywa, czy owoce morza. Date to nic innego jak omlet japoński inaczej zwany tamago.
Sashimi
Sashimi nazywane jest sushi bez ryżu. Są to kawałki surowej ryby z różnymi dodatkami, najczęściej z surowymi warzywami i sosem sojowym. Do wyboru: łosoś, tuńczyk, krewetka królewska, ryba maślana, halibut, dorada lub węgorz.
Sashimi roll
Sashimi roll to sushi bez ryżu. Są to kawałki surowej i świeżej ryby wraz z warzywami zawinięte w papier ryżowy.

Dodaj komentarz