Wykwintne przekąski z salami

Przekąski z salami są wdzięcznym tematem na imprezach i uroczystościach. Piękne kompozycje które wychodzą z pod ręki gospodyni są chętnie zjadane, również są ozdobą stołu (szczególnie na początku imprezy). Proponuję przekąskę w kształcie róży, muszki i spódniczki.
Sposób I:
– salami w plastrach z pieprzem
– tortilla
– serek śmietankowy paprykowy
– czarne oliwki
– natka pietruszki
Tortillę smarujemy serkiem śmietankowo paprykowym, kroimy w paski 2 centymetrowe. Plastry salami kroimy na pół, układamy na paski tortilli tak, aby salami zachodziły na siebie. Na jednym końcu układamy oliwkę i zwijamy jak roladę. Ustawiamy na półmisku, na szpatułkę nadziewamy pół oliwki, przebijamy tortillę i wkładamy drugą połówkę oliwki. Wykańczamy natką pietruszki wkładając po listku w boczne oliwki.

Sposób II:
– salami w plastrach z pieprzem
– bagietka
– jajko ugotowane na twardo
– ogórek konserwowy
– serek mozzarella w kulkach
– serek śmietankowy paprykowy
– natka pietruszki
– oliwa z oliwek
Bagietkę tniemy poprzecznie na 1-1,5 centymetrowe paski, skrapiamy oliwą z oliwek, zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 2-3 minuty. Ogórki konserwowe kroimy w centymetrowe kawałki, jajka w plastry, serek mozzarellę w kulkach na pół. Po wyjęciu z piekarnika bagietki smarujemy serkiem śmietankowo paprykowym, kładziemy po plasterku jajka, natkę pietruszki. Salami zwijamy w falbankę, kładziemy po jednej stronie jajka. Na szpatułkę nabijamy serek mozzarellę i ogórek konserwowy, wbijamy po drugiej stronie jajka ukośnie – wbijając w salami.


Sposób III:
– salami w plastrach z pieprzem
– bagietka
– ogórek konserwowy
– koper
– serek śmietankowy paprykowy
– oliwa z oliwek
Bagietkę tniemy poprzecznie na 1-1,5 centymetrowe paski, skrapiamy oliwą z oliwek, zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 2-3 minuty. Po wyjęciu z piekarnika bagietki smarujemy serkiem śmietankowo paprykowym, kładziemy ogórka konserwowego pokrojonego w plastry i gałązkę kopru. Oliwki nacinamy z jednej strony. Salami zwijamy w harmonijkę, na środek wkładamy przeciętą oliwkę, układamy na ogórku. W środek wkładamy szpatułkę.


Smacznego.

Dodaj komentarz