Pirosiarczyn potasu – zastosowanie

Pirosiarczyn potasu (E224) – biały, krystaliczny proszek, dobrze rozpuszczalny w wodzie, reagując z tlenem tworzy siarczan potasu. W środowisku kwaśnym tworzy kwas siarkawy, który jest środkiem konserwującym. Używany do konserwowania wina, miodów pitnych, surowych soków, owoców i warzyw suszonych, a także jako środek bielący. Działa hamująco na rozwój pleśni i bakterii, słabiej na drożdże dzięki czemu jest stosowany w domowym winiarstwie do stabilizacji moszczów. Dzięki działaniu redukującemu hamuje brązowienie enzymatyczne i nieenzymatyczne, powstrzymuje procesy utleniania żelaza, w winach wiąże aldehyd octowy.
Do efektów niepożądanych działania pirosiarczynu potasu zalicza się obniżanie zawartość witamin w produktach na skutek utlenienia. Osoby, u których występuje brak tolerancji w stosunku do naturalnych siarczynów powinny także unikać dodatku siarczynów (E221 – 228). Pirosiarczyn jest rozkładany w wątrobie do nieszkodliwych siarczanów i wydalany wraz z moczem, łagodzi skutki kaca.
Zastosowanie:
Konserwowanie wina, miodów pitnych, napojów fermentowanych owocowych, soków surowych, warzyw suszonych, owoców suszonych (morele, winogrona), pulp, przecierów owocowych i warzywnych, chrzanu tartego, musztardy, syropów glukozowych i innych.
Dezynfekcja sprzętu
Środek ten bardzo dobrze nadaje się do dezynfekcji sprzętu winiarskiego. Do odkażania należy przygotować roztwór wodny o stężeniu około 2-3%, oznacza to że w litrze wody rozpuszczamy 20-30g. Tak przygotowanym roztworem możemy dezynfekować większość sprzętów wykorzystywanych w domowym winiarstwie np: butle, butelki, korki, korki do butli, wężyki do obciągu wina. W przypadku gąsiorów, wlewamy do środka niewielką ilość roztworu wodnego pirosiarczynu potasu, dobrze przemywamy wewnętrzne ścianki i pozostawiamy balon na kilka minut zamknięty ponieważ właściwości odkażające mają opary siarki.

Pirosiarczyn potasu powinien być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu i zabezpieczony przed dostępem dzieci, w szczelnych opakowaniach. Produkt jest trwały, nie posiada daty ważności.
Uwaga pirosiarczyn potasu jest silnie toksyczny. Nie należy wdychać oparów, gdyż również są silnie toksyczne, mogą powodować zawroty głowy, mdłości, dlatego wszelkiego rodzaju zabiegi z użyciem pirosiarczynu powinny być przeprowadzane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W przypadku spożycia należy natychmiast jechać do szpitala, środek powoduje poparzenia przełyku oraz żołądka. W przypadku kontaktu ze skórą, miejsce należy obficie spłukać bieżącą woda.

Dodaj komentarz