Sękacz z patelni – Baumkuchen

Jeśli nie boimy się kulinarnych wyzwań, możemy spróbować samodzielnie upiec ciasto podobne do sękacza, nawet jeśli nie posiadamy specjalnego wałka czy paleniska. Nie będzie miał wprawdzie sęków, ale smak powinien to zrekompensować.
Zapewniam, szybko się go robi ale jeszcze szybciej zjada. Polecam.
Trudność: Łatwe, Czas: 30min, niezbędne wyposażenie: prostokątna patelnia
Składniki:
– 2 jajka
– 50 g cukru pudru
– 50 ml świeżej śmietany lub mleka
– 100g mąki tortowej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– kilka kropli ekstraktu waniliowego
– 2 łyżki stopionego masła (może być olej)
– olej do smażenia
Sposób użycia:
1. Zrób rurkę rdzeniową, obracając folię aluminiową. Upewnij się, że jest szeroka jak patelnia.
2. Ubij jajka w misce z dodatkiem cukru. Następnie dodaj świeżą śmietanę, stopione masło i dobrze wymieszaj.
3. Przesiej mąkę tortową z proszkiem do pieczenia, dodaj do ciasta i wymieszaj. Dodaj kilka kropli ekstraktu waniliowego.
4. Podgrzej olej na małym ogniu na prostokątnej patelni omletowej – może być grillowa, jeżeli nie mamy omletowej, ważne aby była prostokątna lub kwadrat. Wlej trochę ciasta na patelnię i wyrównaj na całej powierzchni na grubość ok. 0,5cm.

Kiedy na powierzchni ciasta pojawią się pęcherzyki, umieść natłuszczoną olejem rurkę rdzeniową i zacznij zwijać jak roladę, odłóż na bok.

5. Ponownie, na małym ogniu, rozłóż ciasto na całej powierzchni patelni. Gdy na powierzchni pojawią się pęcherzyki, umieść zwinięte ciasto, zwiń i odłóż na bok. Powtarzaj to, aż zniknie całe ciasto. Przed podaniem możesz albo natychmiast podać, albo schłodzić w lodówce! Będzie lekko twardnieć w lodówce, więc odstaw w temperaturze pokojowej na kilka minut przed podaniem. Wyciąg rurkę rdzeniową, potnij na 1-2cm kawałki.


Możesz posypać cukrem pudrem, podawać z bitą śmietaną lub lodami.
Smacznego.

Dodaj komentarz