Mazurek Wielkanocny

Niestety, mazurek nie ma korzeni w tradycji polskiej. Okazuje się, że wypiek ten pochodzi prawdopodobnie z Turcji. W naszym kraju zaczęto go zaś regularnie wypiekać w XVII wieku. Od początku jednak ciasto stanowiło symbol zakończenia Wielkiego Postu, a więc czasu poprzedzającego Wielkanoc. Dawniej był on nagrodą dla tych, którzy wytrzymali czterdzieści dni wstrzemięźliwości od spożywania potraw mięsnych i deserów. Z jego przygotowywaniem wiązał się więc cały rytuał. Dziś, nie pamięta się już o tej tradycji. Oczywiście, mazurek wciąż jest typowym ciastem świątecznym, jednak mało kto zna jego historię i rozumie znaczenie. Niezmiennie jednak przykłada się dużą uwagę do dekorowania tegoż wypieku, który ma nie tylko wyśmienicie smakować, ale również być ozdobą suto zastawionego stołu. Polecam wypróbowanie i zachwycanie się mazurkiem Wielkanocnym.

Składniki:
– 250g mąki krupczatki
– 125g masła
– 2 żółtka + 1 jajko
– 1 łyżka cukru pudru
Pomada śmietanowa:
– 1 cukier waniliowy
– 1 szk. cukru
– 1/2 szk. śmietany 30%
Przygotowanie ciasta: Wszystkie składniki na ciasto zagnieść. Odłożyć na 30 minut do godziny w chłodne miejsce, może być lodówka. Rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm, wykroić kółko, z pozostałych skrawków uformować wałeczek, obłożyć dookoła na ciasto. Nagrzać piekarnik do 200 stopni i piec 15-20 minut.
Przygotowanie pomady: Do garnka wsypać cukier, cukier waniliowy, zalać śmietaną. Doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 10 minut, mieszając. Po zdjęciu z ognia przez chwilę ucieramy drewnianą łyżką. Pomadę wylać na upieczone ciasto, po stężeniu pomady udekorować dowolnie.



Smacznego.

Dodaj komentarz