Żur śląski

Żurek doskonały: odpowiednio kwaśny, doprawiony czosnkiem i majerankiem. Najlepszy jest żurek na domowym zakwasie, dlatego często przygotowuję zakwas na zapas i trzymam go w lodówce.
Zakwas żurku:
– mąka żytnia – 6 łyżek stołowych
– czosnek – 2 ząbki średniej wielkości
– przestudzona woda gotowana
Na kilka dni przed planowanym gotowaniem żuru należy przygotować zakwas-podstawowy składnik żurku. Do glinianego garnka 3/4 litrowego lub do szklanego słoika wsypać 6 łyżek mąki żytniej (mąki na żurek). Drobno pokroić obrane dwa średniej wielkości ząbki czosnku, dodać do garnka (słoika). Całość zalać przegotowaną i ostudzoną wodą w ilości która po dokładnym wymieszaniu (aby nie pozostawić grudek) pozwoli uzyskać mieszaninę średniej gęstości. Garnek przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym pomieszczeniu, lub w pobliżu źródła ciepła (pieca) na kilka dni. W zależności od panującej temperatury po kilku dniach zaczyn winien się zakisić.
Składniki na żurek:
– 3 l wody
– 50 dkg żeberek
– 2 grzybki suszone
– ½ l żuru ukiszonego
– 2 ząbki czosnku
– 30 dkg kiełbasy zwyczajnej lub innej
– 2 jaja
– sól
– pieprz
– majeranek, ziele angielskie, liście laurowe
Wykonanie:
W 4 l wody gotujemy wywar z żeberek aż będą miękkie, następnie wyciągamy mięso z wywaru i dodajemy rozgnieciony lub drobno pokrojony czosnek oraz wcześniej obgotowane grzyby. Następnie wlewamy ukiszony żur i gotujemy ok. 20 min.
Po zagotowaniu dodajemy jajka ugotowane na twardo i pokrojone w ćwiartki, następnie pokrojoną w kostkę kiełbasę oraz przyprawy. Podajemy z ugotowanymi „sztamfowanymi” (potłuczonymi) ziemniakami z przesmażonym boczkiem lub z chlebem.
Smacznego.

Dodaj komentarz