Krewetki najczęściej występują na wybrzeżach mórz i oceanów. Ciepłolubne skorupiaki zamieszkują południowe zatoki Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Żyją także w Morzu Północnym i okolicach Grenlandii.
Niektóre gatunki krewetek (zwłaszcza słodkowodne) są hodowane w akwariach.
Najbardziej cenioną częścią jadalną u tych skorupiaków jest białe mięso pochodzące z wnętrza krewetki. Nie wykorzystuje się natomiast głowy, pancerza ani ogona.
W zależności od gatunku mogą przyjmować różne ubarwienie: od soczystych żółci, przez intensywne czerwienie, błękity, zielenie po ciemne brązy. Wszystkie jednak po ugotowaniu staja się zazwyczaj pomarańczowe bądź różowe. Krewetki charakteryzują się elastycznym pancerzem i wydłużonym odwłokiem, nie posiadają kleszczy.
Krewetki są cenione nie tylko ze względu na smak. Krewetki mają liczne właściwości i wartości odżywcze, a przy tym niewiele kalorii. Krewetki pozytywnie wpływają na układ nerwowy i układ krążenia. Mają właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe i opóźniające procesy starzenia.
Krewetki można marynować, robić z nich szaszłyki, przekąski kanapkowe, smażone w cieście, grillowane, zawijane (np. w szynce), zapiekane. Są dodatkiem wielu gotowych dań mrożonych. Stanowią składnik wielu zup, sosów, past z makaronami, ryżem oraz sałatek. Spożywane są także na surowo, maczane w dipie, np. majonezowym.
Świetnie sprawdzają się jako przekąska.
Składniki:
– krewetki
– ogórek zielony
– sałata lodowa
– ser żółty
– awokado
– pałeczki krabowe
– serek śmietankowy
– natka pietruszki
– jajka gotowane
– oliwki
– cytryna
– majonez
– sól, pieprz do smaku
Ze składników układamy według swojego pomysłu przekąski. Można wykorzystać moje propozycje.
Smacznego.