Kokos

Palma kokosowa pochodzi z południowo – wschodniej Azji. W takcie odkryć archeologicznych dowiedziono, że kokosy rosną na ziemi od 15 milionów lat. Palma kokosowa jest najbardziej rozpoznawalną palmą, która rośnie wzdłuż tropikalnych brzegów mórz i oceanów.
Owoce palmy kokosowej czyli właśnie kokosy, to pestkowce. Owoc kokosa ma cienką skórkę, koirę (brązowe włókna) i zdrewniały endokrap tworzący pestkę, czyli właśnie orzech kokosowy. Pestka ma 3 otwory, są to otwory kiełkowe. Wnętrze orzecha kokosowego wypełnia biała bielma oraz woda kokosowa.
Kokosy mogą warzyć nawet 2,5 kg. Z jednej palmy kokosowej można uzyskać ok. 75 kokosów rocznie. Unoszą się na wodzie i co jest ciekawostką owoce kokosa znajdowano także w Norwegii. Palma kokosowa potrzebuje dużo słońca, piaszczystej i słonej plaży. Palma kokosowa lubi dużą wilgotność dlatego najczęściej występuje w klimacie tropikalnym.
W tropikach palma kokosowa nazywana jest drzewem życia, ponieważ jej owoce – kokosy – zawierają wszystko, co człowiekowi niezbędne do życia: wodę, białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i składniki mineralne. Od lat używa się ich w leczeniu wielu schorzeń.
Kokos zawiera wiele nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów. 100 g kokosa to 352 kalorii. Kokos jest cennym źródłem żelaza, potasu, magnezu, wapnia, fosforu, sodu, i cynku.
W kokosie znajdziemy także cenne witaminy: witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witamina E oraz witamina K. Kokos jest dobrym źródłem błonnika. Kokos zawiera 70 proc. tłuszczów, 14 proc. węglowodanów oraz 7 proc. białka.
Właściwości zdrowotne
Kokos ma bardzo dobre właściwości zdrowotne. Dzięki kokosowi można obniżyć poziom cholesterolu. Dzięki temu minimalizuje się także ryzyko miażdżycy. Kwasy tłuszczowe zawarte w kokosie wpływają pozytywnie na dobry cholesterol HDL. Osoby, które spożywają produkty kokosowe rzadziej zapadają na choroby serca.
Kokos pomaga także w dolegliwościach jamy ustnej. Jest pomocny w zapobieganiu powstawania próchnicy, zapobiega pleśniawkom. Olej kokosowy w kontakcie ze śliną tworzy na zębach powłokę dzięki której bakterie nie osadzają się na zębach. Olej kokosowy wykorzystuje się także do płukania ust olejem. Jest to technika pochodząca z ajurwedy i pomaga pozbyć się wielu chorób i dolegliwości. Olej z kokosa pomaga zwalczać także drożdżaki Candida albicans, które powodują pleśniawki.
Kokos może pomóc w odchudzaniu. Szczególnie jest polecany osobom z otyłością brzuszną. Olej kokosowy pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Kokos może zapobiegać chorobie Alzheimera lub pomagać pacjentom, którzy już chorują na tę chorobę. Kokos może być stosowany jako naturalny antybiotyk. Kokos ma właściwości, które mogą pomóc w walce z gronkowcem, wirusem opryszczki, grypą i odrą.


Kokos w kuchni
Kokos coraz śmielej pojawia się w naszej kuchni. Nie używamy już tylko wiórek kokosowych, ale chętnie sięgamy po mleko kokosowe, olej kokosowy czy wodę kokosową. Kokos możemy wykorzystywać zarówno do deserów jak i do dań głównych, przystawek czy zup. Kokos bardzo dobrze komponuje się z ziemniakami i ryżem.
Kokos nie zawiera glutenu dlatego też może być spożywany przez osoby z nietolerancją glutenu lub z celiakią. Jest polecany także osobom z innymi alergiami pokarmowymi.

Dodaj komentarz