Czerymoja

Czerymoja (hiszp. cherimoya), to owoc flaszowca peruwiańskiego, który występuje głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Ten wyborny owoc smakuje jak gotowy budyń lub słodki krem, stąd jego angielska nazwa custard apple, czyli jabłko o smaku kremu budyniowego.
Czerymoja, czyli owoc flaszowca peruwiańskiego Annona cherimola, zwany także cherimoya lub cherimoja, jest jednym z najsmaczniejszych egzotycznych owoców. Pochodzi z subtropikalnych regionów świata, Ameryki Południowej. Obecnie jest uprawiany w wielu krajach tak jak Ekwador, Peru, kraje Środkowej oraz Południowej Ameryki, na Florydzie, Azji i Europie. Czerymoja jest niestety owocem bardzo nietrwałym, szybko dojrzewa i przejrzewa co sprawia, że bardzo źle znosi długi transport z bardzo odległych miejsc, dlatego w europejskich sklepach można znaleźć owoce flaszowca peruwiańskiego pod nazwą cherimoya importowane z Hiszpanii.
Bardzo trudno określić smak tego owocu. Jest po prostu pyszny. Ma bardzo złożony smak, połączenie słodyczy z odświeżającą kwasowością. Jego budyniowa konsystencja z wyglądu i smaku przypomina słodki krem z nutą cytrusów i wanilii, często porównywany do budyniu lub jajecznego kremu cukierniczego w typie brytyjskiego custard.
Składniki odżywcze i właściwości
Mimo, że owoce są słodkie, odznaczają się niską kalorycznością. W 100 g owocu mamy zaledwie 75 kcal.
Owoce flaszowca peruwiańskiego zawierają witaminę C, E, antyoksydanty, błonnik. Także witaminy z grupy B, w tym duże ilości witaminy B6, bo aż 20% zalecanej dawki dziennej. Są dobrym źródłem sodu i potasu. Owoce czerymoji bogate są w magnez, żelazo, mangan, miedź, fosfor. Posiadają właściwości antynowotworowe, antybakteryjne i wzmacniają organizm.
Jak wybierać?
Podczas zakupu zwracamy uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to wygląd. Dojrzały owoc brązowieje tak jak skórka banana. Ważne jest, aby skórka nie była cała brązowa. Cała brązowa skórka świadczy o tym, że owoc jest przejrzały. Druga sprawa to miękkość. Dojrzały owoc jest podatny na lekkie ściśnięcie palcami. Jeśli jest bardzo miękki, to znaczy, że jest przejrzały i niesmaczny. Warto kupić owoc jeszcze twardy i bardzo zielony, ponieważ wystarczy postawić go na blacie w kuchni na dzień lub dwa i będziemy mogli się delektować wybornym smakiem owoców cherimoya.
Czerymoja (cherimoya, cherimoja), czyli owoce flaszowca peruwiańskiego wyśmienicie smakują na śniadanie.

Jak jeść?
Owoce flaszowca peruwiańskiego posiadają duże czarne nasiona, które są niejadalne, a wręcz toksyczne i zjedzone, mogą zaszkodzić. Skórki owocu także nie zaleca się spożywać. Ze względu na bardzo miękki miąższ nie trzeba obierać owoców. Wystarczy owoc jedynie przekroić wzdłuż na pół i wydrążyć łyżeczką pyszny miąższ.
Czerymoja szybko dojrzewa i robi się bardzo miękka, dlatego najlepszym sposobem jest właśnie bezpośrednie jej spożycie, tak po prostu za pomocą łyżeczki.

Dodaj komentarz