Wyśmienity sos z opieniek

Opieńka miodowa to grzyb jadalny rosnący na pniach drzew. Kapelusze opieńki mają średnicę od 3 do 11 cm. W początkowej fazie wzrostu są półkuliste i wypukłe, następnie stają się spłaszczone. Mają barwę miodowobrązową, miodowożółtą, oliwkowożółtą, później ciemnobrązową. Kapelusze pokryte są drobnymi brązowymi lub czarnymi łuseczkami. U starych egzemplarzy opieńki kapelusz staje się nagi, ponieważ łuski z czasem zanikają. Blaszki pod spodem kapelusza są najpierw białe, z wiekiem ciemnieją.

Opieńka występuje od września do listopada na drewnie (pniach, pniakach, gałęziach, korzeniach) drzew liściastych. Można ją spotkać w parkach, ogrodach, lasach i sadach. Ze względu na możliwość zbioru dużej ilości owocników opieńka jest niezwykle popularna. Można ją spożywać w zupie, w postaci sosów, w marynacie; można mrozić, kwasić itd. Warto pamiętać, że owocniki opieńki muszą być poddane obróbce cieplnej. Surowe lub niedogotowane mogą spowodować kłopoty gastryczne.
Opieńka ma właściwości lecznicze: bakteriobójcze, grzybobójcze, zwalcza m.in. pneumokoki. W medycynie chińskiej używano opieniek jako leku na choroby płuc, żołądka i wątroby. Zwalcza także kurzą ślepotę, zgagę wspomaga leczenie epilepsji. Zbierając owocniki opieńki chronicie też las, szczególnie młodniki.
Jednym z zastosowań opieńki w kuchni jest sos z opieniek, a oto sprawdzony przepis.
Składniki:
– ok. 1 kg opieniek
– ząbek czosnku
– 2 łyżki śmietany 18%
– pieprz do smaku
– sól do smaku
– 3-4 kulki ziela angielskiego
– 2 liście laurowe
– 1 szklanka bulionu
– 1 cebula
– 2 łyżki oleju + łyżka masła
Grzyby opłukać. Włożyć do wrzącej wody. Gotować na małym ogniu przez około 10 min. Odcedzić na durszlaku. Na patelni rozgrzać tłuszcz, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, zeszklić. Odcedzone opieńki przełożyć na patelnię, podlać bulionem. Dodać ziele angielskie i liść laurowy, lekko posolić. Wymieszać. Dusić na małym ogniu pod przykryciem do miękkości (ok 30min.). W czasie duszenia, gdy odparuje bulion, można podlać wodą.
Pod koniec duszenia grzybów, dodać śmietanę. Wymieszać. Doprawić do smaku solą, pieprzem, zagotować i gotowe. Można podawać z makaronem, ryżem lub ziemniakami.

Smacznego.

 

Dodaj komentarz