Ajerkoniak domowy

Ajerkoniak to jeden z najchętniej przygotowywanych likierów. Ajerkoniak to żółtka jaj z utartym cukrem pudrem, mlekiem, wanilią i spirytusem. Pije się przede wszystkim dla smaku, w niewielkich ilościach. Można go urozmaicić na wiele sposobów i przede wszystkim dodać do wielu deserów, z którymi ajerkoniak dobrze się będzie komponować.
Ajerkoniak to niezwykle smaczny, choć specyficzny likier jajeczny. Żeby go polubić, trzeba najpierw do niego nieco przywyknąć i nie odstawiać po pierwszym łyku. Ze względu na zawartą w nim sporą ilość cukru, potrafi być bardzo słodki, przez co uważa się go za bardziej „kobiecy” napój. Ajerkoniak znajduje jednak uznanie także wśród mężczyzn.
Ajerkoniak to alkohol, który można urozmaicić na różne sposoby. Gdy dodamy do niego trochę czekolady gorzkiej, otrzymamy likier czekoladowy. Oczywiście wedle uznania możemy rozpuścić w ajerkoniaku także czekoladę białą, deserową lub mleczną. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy dodać coś słodkiego do naszego ajerkoniaku, to musimy użyć mniejszej ilości cukru podczas robienia likieru. Oczywiście znajdą się osoby, które uwielbiają taki „przesłodzony” ajerkoniak.
Ze względu na swoją gęstość, ajerkoniak jest bardzo sycący, co w połączeniu z cukrem sprawia, że trudno jest nam wypić więcej niż kieliszek tego trunku. Ale właśnie z tego powodu ajerkoniak świetnie sprawdza się w połączeniu z deserami takimi jak lody czy ciasta.
Składniki:
– 6-7 świeżych żółtek
– 1/2 szk. cukru pudru
– 300ml mleka zagęszczonego niesłodzonego
– laska wanilii
– 1 szk. spirytusu
Jajka należy wyjąć wcześniej z lodówki, aby uzyskały temperaturę pokojową. Oddzielić białka od żółtek tak, aby zostało jak najmniej białka. Laskę wanilii zmielić na pył lub można wcześniej namoczyć w spirytusie, dla uzyskania zapachu i smaku waniliowego. Zmiksować cukier z żółtkami, stopniowo wlewać mleko, na koniec wlewamy pomału spirytus, wsypujemy wanilię, cały czas miksując. Przelewamy do butelek i odstawiamy w chłodne miejsce na kilka dni.

Ajerkoniak można pić jak likier, ale polecam kilka wariantów
– część ajerkoniaku wymieszać z 3 łyżkami kakao albo mocnym espresso (albo zalej łyżkę kawy rozpuszczalnej kieliszkiem wrzątku i dodaj do wymieszania)
– jeśli chcesz czegoś dystyngowanego, dodaj w ostatniej fazie kieliszek rumu, whisky, koniaku albo brandy
– jeśli wolisz owocowe smaki, dodaj startej skórki pomarańczowej lub cytrynowej
– możesz polać nim desery lodowe i bitą śmietanę
– a jeśli chcesz mieć szybkie i superowe szybkie „ciasto” – kup paczkę wafli, puszkę kajmaku i przełóż wafle na zmianę – kajmakiem i gęstym adwokatem.
-ekstremalnie ciekawym smakiem jest ananas polany ajerkoniakiem
Na zdrowie. 🙂

Dodaj komentarz