W sezonie mogą być to pomidory świeże, sparzone i obrane ze skórek, ale równie dobrze możemy użyć koncentrat pomidorowy, dzięki czemu zupę można przygotowywać o każdej porze roku.
Składniki:
– porcja rosołowa lub żeberka (ewentualnie kostka rosołowa)
– listek laurowy, ziele angielskie
– pieprz, sól
– 2 marchewki
– pietruszka
– seler
– ząbek czosnku
– por
– ćwiartka kapusty włoskiej
– 4 kopiaste łyżeczki koncentratu pomidorowego
– natka pietruszki
– śmietana (opcjonalnie)
Porcję rosołową lub żeberka myjemy, wkładamy do garnka i zalewamy wodą, lekko solimy dodajemy marchew, pietruszkę, seler, czosnek, por, kapustę włoską i gotujemy. Z powierzchni wody zbieramy szum, dorzucamy listek laurowy, 3-4 ziarenka ziela angielskiego, gotujemy. Można też do smaku dodać do zupy kostkę rosołową (osobiście unikam kostek rosołowych). Gdy rosołek trochę się podgotuje i warzywa zmiękną, wyciągam warzywa – marchewkę, kawałek pietruszki i selera kroję w kostkę i z powrotem wrzucam do rosołu, dodajemy koncentrat pomidorowy, energicznie mieszając. Gotujemy jeszcze chwilę na małym ogniu. Taką zupę można już przyprawić do smaku odrobiną majeranku i pieprzu. Zupę w talerzu posypujemy posiekaną pietruszką.
Podajemy z makaronem lub ryżem.
Smacznego.
Jeśli jednak lubimy pomidorową zabielaną, pod koniec gotowania odlewamy do osobnego naczynia chochlę zupy i dodajemy do niej 3 -4 łyżki śmietany, mieszając. Przelewamy mieszankę do garnka i znów mieszamy, by zupa się nie zważyła.
Najlepsza jest jednak zupa ze świeżych pomidorów.
Do wykonania potrzebujemy ok. 1 kg dojrzałych pomidorów. Pomidory należy sparzyć i obrać ze skórki, a następnie przecisnąć przez sitko. Miąższ dodajemy do zupy i dalej postępujemy jak w przepisie.