Wędzony śledź bałtycki

Śledzie wędzone. Zanim trafią do wędzarni są posypywane odrobiną soli lub zanurza w solance. Takie śledzie najlepiej smakują zaraz po wędzeniu, kiedy są jeszcze ciepłe.
Śledź jest źródłem bardzo wielu składników odżywczych. Osoby, które mają niedobory mikroelementów powinny dodać śledzie do swojej diety.
Przeciętnie w 100g części jadalnej śledzia znajduję się:
70, 9 g wody
16, 3 g białka
10, 7 g tłuszczu
64mg cholesterolu
239mg potasu
219 mg fosforu
89mg sodu
32mg wapnia
1, 1 mg cynku
1, 07 mg Wit. E
2, 9 mg Wit.PP
Białko śledzia jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka. Ma też bardzo wysoką jakość, bo zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których nie potrafimy samodzielnie wytworzyć. Bardzo zdrowy jest również tłuszcz rybi, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe chroniące nas przed miażdżycą i chorobą niedokrwienną serca. Obniżają też ciśnienie krwi. Tłuszcz śledzi zawiera również mało nasycone kwasy tłuszczowe, sprzyjające niekorzystnemu procesowi osadzania się złego cholesterolu w tętnicach.
Trzeba pamiętać jednak o tym, że śledzie i ryby tak jak inne rodzaje mięsa, są produktami zakwaszającymi organizm. Dlatego powinno się je spożywać łącząc je z warzywami lub owocami, które neutralizują nadmiar kwasu.
Do przygotowania śledzia wędzonego potrzebujemy:
– kilka świeżych śledzi bałtyckich
– 2 łyżki soli na 1 litr wody
Sól rozpuszczamy w wodzie i zanurzamy w niej śledzie. W takiej solance przechowujemy w lodówce przez 10 do 12 godzin. Po tym czasie wyjmujemy z solanki, płuczemy, następnie ryby zawieszamy na hakach w przewiewnym miejscu celem ocieknięcia na ok. 1-2h. W wędzarni stabilizujemy temperaturę na poziomie ok. 30-50 stopni przy dużym przepływie powietrza i minimalnej ilości dymu. Wieszamy ryby i osuszamy je ok. 0,5 -1h. Gdy skóra ryby stanie się sucha podnosimy temp. do ok. 50-60 stopni, robimy gęstszy dym i wędzimy rybę ok. 2-3h (moje ryby jak widać były dość szczupłe, grubsze ryby wędzimy dłużej).

Trzeba uważać, aby nie przesuszyć ryb nadmierną temperaturą i czasem! Szczególnie małych.

Smacznego.

Dodaj komentarz