Krewetki z sosem słodko – kwaśnym

Krewetki doskonale nadają się do marynowania, smażenia w cieście, grillowania, zapiekania. Można także przyrządzać z nich szaszłyki lub przekąski kanapkowe. Krewetki są dodatkiem wielu gotowych dań mrożonych. Są też doskonałym składnikiem zup, sosów, past z makaronami, z ryżem oraz sałatek. Krewetki jada się także na surowo, maczane w dipie.
Najbardziej cenioną częścią jadalną tego skorupiaka jest białe mięso pochodzące z wnętrza krewetki. Nie wykorzystuje się natomiast głowy ani pancerza.
Surowe skorupiaki należy jeść rękami, odrywając głowę od reszty krewetki. Następnie zdejmuje się z różowego mięsa twardą i elastyczną skorupkę. Krewetki można także kupić mrożone, oczyszczone z niejadalnych części.
Szczególnie zasobne w te skorupiaki są ciepłe zatoki mórz południowych, wody przybrzeżne Morza Północnego i Atlantyku. Europejscy rybacy łowią krewetki u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Włoch.
Ciekawostki
Krewetki, tak jak i inne owoce morza, są doskonałym afrodyzjakiem.

Szybka przekąska z mrożonych krewetek z sosem słodko kwaśnym podkreślającym smak delikatnych krewetek, wystarczy tylko je rozmrozić i przygotować sos. Palce lizać.
Składniki na sos:
– 60g cukru
– 1-2 ząbki czosnku
– 50ml ocet winny
– 2 szt papryczki chili
– 1-1,5cm imbiru świeżego
– sól do smaku (ok 1/2 łyżeczki)
Najważniejszy składnik:
– krewetki mrożone (krewetki przed mrożeniem poddane były obróbce termicznej)
Przygotowanie
Papryczki myjemy, suszymy i drobno siekamy wraz z pestkami. Ostrość sosu zależy od ilości pestek, więc jeżeli nie chcemy zbyt ostrego sosu, usuwamy połowę pestek.
Imbir i czosnek obieramy i bardzo drobno siekamy (czosnek możemy przecisnąć przez praskę).
Do garnka wlewamy ocet, dodajemy cukier i podgrzewamy, aż cukier się rozpuści.
Do syropu dodajemy posiekane papryczki, imbir, czosnek oraz sól. Gotujemy na małym ogniu, aż sos zgęstnieje i stanie się klarowny, może to potrwać kilkanaście minut.
Gotowy sos odstawiamy do ostygnięcia. Krewetki rozmrożone moczymy w sosie i konsumujemy jako przystawka, dodatek na kolację. Smacznego !!! 😉
Jeżeli nie zużyjemy całego sosu, możemy przechować w lodówce kilka dni, poddane pasteryzacji nawet 3 miesiące.

Dodaj komentarz