Buraki z chrzanem – ćwikła

Domowa i smakowita ćwikła z polskich buraków ze startym chrzanem jest idealnym dodatkiem do mięs na ciepło i na zimno, wędlin oraz warzyw – w szczególności na kanapkach. Polecamy podawanie domowej ćwikły również z jajkami na twardo oraz białą kiełbasą na gorąco. Pamiętam jak moja mama, już kilka dni przed świętami, tarła chrzan do ćwikły, aby nie płakać otwierała okno, przez które wlatywał pierwszy powiew wiosny.
Gotowane buraki, tarty chrzan, wydawałoby się banalne zestawienie, jednak nie ma lepszego i zdrowszego dodatku do wędlin i mięs. Chrzan ma właściwości grzybo i bakteriobójcze (dlatego ćwikła nie psuje się szybko), poprawia funkcjonowanie wątroby, a z dodatkiem słodkiej śmietanki wybiela piegi. Buraki to skarbnica mikro i makro elementów, pomagają w trawieniu, są zasadotwórcze, zatem świetnie odkwaszają organizm, zwłaszcza po świątecznym biesiadowaniu.
Najlepsza jest przygotowana samodzielnie, z domowym chrzanem możemy wtedy dopasować jej  ostrość do gustu domowników.
Ugotowane (lub upieczone), obrane ze skórki i starte buraczki najlepiej pokropić sokiem z cytryny lub octem, doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Składniki:
– 1 kg buraków ćwikłowych
– 1 korzeń chrzanu obrany i starty
– sok z 1-2 cytryn
– kilka łyżeczek cukru (dodawać stopniowo i smakować według własnego smaku)
– szczypta soli

Buraki umyć i nie obrane ugotować. Następnie wystudzić, obrać ze skórki i zetrzeć na tarce do przecierania. Jeżeli puszczą dużo soku, to odsączyć na sicie. Dodać najpierw sok z cytryny, następnie chrzan i przyprawy, próbować. Wstawić na noc do lodówki, żeby ćwikła się przegryzła. Następnego dnia (jeżeli trzeba, to zaostrzyć chrzanem lub doprawić sokiem z cytryny, cukrem), włożyć do słoiczków. Najlepsza do mięs i wędlin. Proporcje według receptury mojej mamy. Nie polecam dodawania chrzanu ze słoiczków bo to już nie będzie domowa ćwikła bez konserwantów.

Dodaj komentarz